AKTIVNOSTI

BLAGDAN SVETOG NIKOLE

Blagdan Svetog Nikole je dan koji ostaje zauvijek pohranjen u našem sjećanju. Svi se vesele ovom danu kada se dobivaju pokloni, ali pri tome uvijek ostaje na pameti da samo dobra i poslušna djeca mogu dobiti dar. Neki uz poklone, dobivaju i šibe.

Učenike naše škole je na Nikolinje dočekalo predvorje ukrašeno šibama, ali su svi učenici škole također dobili i bombone.

Prema priči, osim svetog Nikole djecu "daruje" i Krampus. A kako on izgleda, nacrtali su učenici 2. razreda:

Uz običaj darivanja veže se priča o stavljanju čizmica u prozor kako bi ih sveti Nikola i Krampus napunili poklonima.

Neki učenici su danas pronašli darove i u papučama.

Priča nam kaže da je sv. Nikola živio u davna vremena u šumi, pored jednog sela gdje su živjela i bogata i siromašna djeca. Bogata su bila jer su imala roditelje koji ih vole, dovoljno hrane i prijatelje. Ali nisu imala igračaka, a ni obuće. Samo jedan par čizmica. Ipak su djeca vrijedno svaki dan čistila i pazila svoje čizmice, a na Nikolin imendan bi ih posebno lijepo ulaštila i stavila u prozor. A Nikola bi navečer prolazio i u svaki prozor u kome je bila lijepa čizmica stavio bi jednostavnu drvenu igračku koju je sam napravio. Ali, godine su prolazile i Nikola je bivao sve stariji. Više na svoj imendan nije mogao ići u selo i donositi igračke, a mame nisu htjele da im djeca budu tužna ako ujutro nađu praznu čizmicu. I zato je svaka mama u tom malom selu stavila u čizmicu ono što je našla u kući. Kako su bili siromašni, to su bile jabuke, orasi, bomboni zamotani u šarene papiriće. A djeca su se probudila i bila sretna jer su već imala dovoljno igračaka a slatkiši su ih razveselili.

Zlatna šiba simbolično pokazuje da kazna stiže uvijek kada pustimo zlu da se "razmaše". Darovi se za ovaj blagdan po skromnosti i jednostavnosti razlikuju od darova za Božić. Tradicionalno bi to trebali biti uglavnom razni slatkiši: bomboni, čokoladice, orasi u ljusci, neko voće (jabuka, naranča, smokva), olovke, šarene gumice ili neke druge sitnice koje će razveseliti malene.

objavio: Mira Barberić   datum: 6. 12. 2011.