LJETNA ŠKOLA UČENIKA 7.R U ČEŠKOJ REPUBLICI

LJETNA ŠKOLA UČENIKA 7. I 8. RAZREDA U PRAGU, ČEŠKOJ REPUBLICI

(21.6.-27.6.2019.)

Učenici sedmih i osmih razreda iz Daruvara, Končanice, Dežanovca, Sirača, Grubišnog Polja i Zagreba, koji pohađaju češke škole ili sudjeluju u nastavi češkog jezika po modelu C, uživali su u terenskoj nastavi u Češkoj Republici. Pedeset devet učenika su pratile četiri učiteljice, to su Jasminka Brkić-Strejček, Elenka Podsednik, Senka Pribil i Eva Horvat.

Više u opširnije.

Na putu Daruvar- Beč – Prag učenici su  promatrali zemljopisne, biološke, kulturne značajke područja kojima se prolazi. Putem se pjevaju češke pjesme.

Nakon ugodne noćne vožnje sa redovitim stajanjima radi odmora kroz Sloveniju i Austriju u Beču priključila se stručna voditeljica Ivana Ivković koja je djeci približila mnogo zanimljivih, povijesno značajnih mjesta i osoba. Pokazala nam je dvorac Schőnbrunn, šetali smo povijesnim dijelom grada: Hofburg – Graben – katedrala sv. Stjepana – Kartnerstrasse – Kapucinska crkva.

Slijedila je  terenska nastava u Prirodoslovnom muzeju. Tu su djeca mogla vidjeti povijest nastanka Zemlje, pregled raznih životinjskih vrsta, pogledati izumrle vrste, sve do dinosaura.

Zatim se nastavilo putovanje do odredišta Sportski areal Na Šancích u Pragu 15, smještaj, večera i upoznavanje s organizacijom ljetne škole.

Drugi dan smo razgledali povijesne četvrti grada Praga koje su od 1992. godine pod zaštitom UNESCO: Petřinska rozhledna, Praški dvorac, Katedrala sv. Vita, Bazilika sv. Juraja, Mala Strana. Prošli smo Zlatu ulicu i došli do  Karlova mosta gdje su djeca poželjela želju kod Sv. Jana Nepomuka.  Upoznali smo Vaclavske naměsti, te smo ručali  u kineskom restoranu. Mnogim učenicima je ručak u kineskom restoranu  bio jako zanimljiv.

Poslije večere u hotelu, svakoga dana, su djeca s učiteljicama odradila rekapitulaciju dana, ispunjavali su radne listiće. Također su  pisali dnevnik, što se dogodilo tijekom dana. Trebalo je zapisati činjenice, ali i svoje dojmove, razmišljanja te doživljaje.

Treći dan putujemo u Karlštejn, gradić 35 km udaljen od Praga gdje se nalazi dvorac Karla IV., razgledavamo dvorac, kupujemo suvenire  i ručamo u prekrasnom restoranu ispod dvorca.

Poslijepodne obilazimo Josefovo (Židovska četvrt) i Staro mjesto (Na příkopě, Náměsti republiky, Celetne ulice, Tynský Dvůr), Staroměstke naměsti gdje smo vidjeli i svjestski poznat sat  Orloj. Planiran je bio Muzej voštanih figura, no on nije bio otvoren te smo obišli Muzej torture.

Četvrti dan posjećujemo Narodni muzej u Pragu gdje su zaposlenici muzeja s učenicima održali edukativnu radionicu Svjetlo i život na češkom jeziku. Nakon radionice i obilaska muzeja, odlazimo na ručak, u restoran na Vaclavskom trgu.

U poslijepodnevnim satima obilazimo poznati praški ZOO. Djeca su uživala u prekrasnom toplom danu u zološkom vrtu promatrajući razne životinjske vrste.

Peti dan putujemo  u Plzeň, u Interaktivni znanstveni centar Techmania Science Center gdje su zaposlenici s učenicima održali edukativne radionice na češkom jeziku o znanosti i tehnici. Posjetili smo 3D Planetarij gdje je bio djeci izuzetno zanimljiv prikaz svemira.

Poslije ručka u znanstvenom centru slijedio je  povratak u Prag, vožnja rijekom Vltavom u brodu Orca, novi doživljaj Praga, sa rijeke Vltave.

Šesti dan smo išli na  izlet u Kutnu Horu, gradu poznatom po kovanju novca u prošlosti, posjet rudniku srebra, zatim posjet kosturnici u Sedlecu. U kosturnici su vidjeli ukrase od ljudskih kostiju složene u obliku grbova, lustera i slično. Kutnu Horu će pamtiti po srednjevjekovnom rudniku srebra kojim su prošetali ispod grada. Tamo smo ručali u prekrasnom restoranu tradicionalnu „Svíčkovou omáčku“.

Sedmi dan smo se oprostili s Češkom Republikom. Vozimo se  prema južnoj Češkoj, putem stajemo u dvorcu Hluboka nad Vltavou (obitelj Schwarzenberg) te u gradu Česky Krumlov koji je zaštićen UNESCO-m. Ovdje se rastajemo s našom vodičkom Ivanom koja je uvijek bila spremna pomoći i uputiti nas da sa što više znanja i emocija proživimo terensku nastavu.

Vozimo se  kroz Austriju i Sloveniju te dolazimo  u Daruvar u večernjim satima.

Velika hvala slijedi svima koji su pomogli da se ova terenska nastava održi. Hvala Svazu Čeha u RH, Ministarstvu znanja i obrazovanja u RH, Ministarstvu vanjskih poslova Češke Republike, također i roditeljima. Saborski zastupnik za češku manjinu Vladimir Bilek je donirao bijele majice koje smo nosili u Pragu.

U  dva navrata  smo morali nažalost djecu voditi liječniku, bili smo na to spremni i odlično organizirani. Jednoj djevojčici je ukraden mobilni telefon. Djeca su se iz solidarnosti s njom organizirali i prikupili 1800 kn. Djeca su stekla prave prijatelje.

objavio: Eva Horvat   datum: 2. 7. 2019.